Trylogia Grey'a - E.L. James (+18!)

Dyskusje o różnych książkach

Moderator: Moderator

11 wrz 2012, o 21:45
sou
VIP
Przyjaciel

<b>VIP</b><br>Przyjaciel

Litry krwi: 46
Ocena: 1027

50 twarzy Greya(50 shades of Grey) - E.L. James (+18!)
UFF, NA CAŁE SZCZĘŚCIE NIC SIĘ NIE STANĘŁO.
Podejrzewam jakąś grubszą akcję stojącą za Charlie Tango, ZAMACH?! TERRORYŚCI?! W świetle dzisiejszej rocznicy różne myśli mnie nachodzo...
a tak w ogóle, to było do przewidzenia oczywiście, że
Spoiler: pokaż
Ana powie TAK, no kurde, inaczej nie byłoby śmieszniej, pewnie ucieknie sprzed ołtarza albo coś.

tumblr
Do gory

13 wrz 2012, o 15:47
dex
Tropiciel
Tropiciel

Litry krwi: 0

czy to na prawdę jest taki fenomen? :| do jakiego empiku w częstochowie bym nie wszedł to metr od drzwi od razu jest FIFTI SZEJDS OF GREJ!111!11 SUPER PROMOCJA 24.99!1!1 i stoją dziewczyny z otwartą książką i się śmieją bo takie fajne rzeczy tam są napisane.. ludzie ;d
Do gory

13 wrz 2012, o 18:57
Rae
Nowonarodzony
Nowonarodzony

Poprzedni nick: Katherina.P
Litry krwi: 20
Ocena: 183

dex napisał(a):czy to na prawdę jest taki fenomen? :| do jakiego empiku w częstochowie bym nie wszedł to metr od drzwi od razu jest FIFTI SZEJDS OF GREJ!111!11 SUPER PROMOCJA 24.99!1!1 i stoją dziewczyny z otwartą książką i się śmieją bo takie fajne rzeczy tam są napisane.. ludzie ;d

Czemu u mnie tak tanio nie ma? :| Tak to jest fenomen! Weź sobie przeczytaj dex, może ci się spodoba xD

A co do bieżących rozdziałów to jak dla mnie zbyt szybko rozwiązali sprawę
zaginięcia Christiana. Mogłoby trochę potrzymać w napięciu. I oczywiste było, że Ana powie "tak".

all by sou
Do gory

13 wrz 2012, o 19:40
LuckyLolitka
VIP
Wampir

<b>VIP</b><br>Wampir

Litry krwi: 2

Powiem tak: nie dziwię się Anie.
Dobrze zareagowała dziewczyna,
że nie życzyła sobie żeby ją bił.
Dajcie spokój. Ludzi kręcą różne rzeczy, jednak takie regularne silne bicie to wg mnie gruba przesada. Ja kumam, że Grey ma zaburzenia i traumy nie ze swojej winy, był bity, więc teraz to sobie jakby rekompensuje, zadając ból Uległym.
Jednak mimo wszystko, no jest to bardzo chore. Wiem że o to w tym wszystkim chodzi, że to takie ma być pokręcone, świruskowate i przez to podniecające. :hyhy: Ale kurczencja bez przesady. :looka:
Jakby mnie facet tak chciał traktować - to sorki batorki, mógłby być chodzącym poza tym ideałem, i tak bym na miejscu Any zwiała. Cieszę się, że pomyślała tak na zdrowy rozum i nie chciała pójść na całość z tym biciem i że pretensje miała...A co, niech ten facet zejdzie na ziemię troszeczkę;)

Ogólnie mam obawy czy niektóre osoby po przeczytaniu tej książki nie nabiorą ochoty na bycie tego typu Uległą ;)
Aż strach.

PS. Nic nie poradzę, ale ta reklama totalnie kojarzy mi się z 50 shades of Grey.
http://www.youtube.com/watch?v=T6ilZEzkUuQ
Już mnie kurde opętało, hyhy.
Może E.L.James też tą reklamą się troszkę inspirowała ;)
Bo jest Chrisitan? Jest. Jest tłum napalonych Uległych? Jest. Jest nawet Mistyczny Pokój Bólu, hehue.
Na końcu zaś doświadczona w sprawach damsko-męskich ( to widać na pierwszy rzut oka;)) mentorka Elena haha.

Ale mnie już czepie.

https://www.youtube.com/watch?v=yPfn1F0eqSw :serce: Pablo, Joasia i komedyja romantyczna co ją po prostu lofciam..Cudni tam byli. I ten song Spice Girls, ahah
"- Nie jesteś kobietą którą mogę wykorzystać i porzucić. Jesteś kobietą którą muszę mieć, zatrzymać i kochać tak długo jak żyję"
Do gory

14 wrz 2012, o 10:56
someone
Honorowy Wampiriat
Honorowy Wampiriat

Poprzedni nick: szomeone
Ocena: 38

Wreszcie zaczęło robić się ciekawie!
Gdzie Kate znalazła tą umowę? Ale będą musieli się jej teraz tłumaczyć... to się namieszało. Zastanawiam się, czy rozpowie wszystkim o umowie, czy raczej załatwi to prywatnie z Greyem i Aną? I oby ta akcja potrwała trochę dłużej, nie tak jak z 'wypadkiem', co trwał może z pół rozdziału. ;/

LuckyLolitka, rzeczywiście reklama trochę przypomina książkę. xD
Ostatnio edytowano 14 wrz 2012, o 16:09 przez someone, łącznie edytowano 4 razy

14 wrz 2012, o 17:52
sou
VIP
Przyjaciel

<b>VIP</b><br>Przyjaciel

someone napisał(a):Wreszcie zaczęło robić się ciekawie!
Gdzie Kate znalazła tą umowę? Ale będą musieli się jej teraz tłumaczyć... to się namieszało. Zastanawiam się, czy rozpowie wszystkim o umowie, czy raczej załatwi to prywatnie z Greyem i Aną? I oby ta akcja potrwała trochę dłużej, nie tak jak z 'wypadkiem', co trwał może z pół rozdziału. ;/

LOOOOOL, ale jajca. Już sobie wyobrażam, co Kate pomyslała, jak to zobaczyła, przecież
oni tam pisali o takich rzeczach, że z perspektywy osoby niezaznajomionej z tematem to mogłoby podchodzić pod jakiś paragraf nawet hahaha. Będzie gruba akcja.
I też mam nadzieję, że potrwa to trochę dłużej, niż pół rozdziału, że wytłumaczą się i koniec sprawy, nic się nie stało.
Mam ochotę na jakiś dramat.

znalazłam fajny zwiastun, chyba najlepszy z tych co obejrzałam, pomijając podkład muzyczny - lubię florence, ale tutaj kompletnie nie pasuje, przez tą piosenkę ten trailer wygląda trochę jak jakiejś komedii romantycznej. ;|

tumblr
Do gory

15 wrz 2012, o 18:02
teszka
Nowonarodzony
Nowonarodzony

Poprzedni nick: teshi

FIFTI SZEJDS OF GREJ!111!11 SUPER PROMOCJA 24.99!1!1

a ja wydałam 39.99 :| SPALIĆ ŻNIŃSKĄ KSIĘGARNIĘ -.-'

ale przechodząc do podzielenia się moimi emocjami po przeczytaniu Fifty shades of Grey(miałam tydzień na ochłonięcie po przeczytaniu, bo nie miałam internetu -.-')... goddamnit, dajcie mi więcej. jestem po prostu oczarowana tą książką. i nie chodzi mi tutaj o dość mocny i wyraźny wątek seksualny - chociaż ten też pewnie miał swój udział :lol: - ale chodzi mi bardziej o stworzenie świetnych charakterów. na początek - Ana. uwielbią ją! niby ktoś może powiedzieć, że jest szarą myszką i dziwić się, co Christian widzi w niej wyjątkowego. jednak jak dla mnie jest to świetna postać. może dużo jej brakuje do przebojowej Kate, jednak czymś musiała chwycić za serce Grey'a. lubię w sposób jaki opowiada i podoba mi się jej sposób myślenia oraz jej walka ze samą sobą. to jak podświadomość mówi, by zachowała się racjonalnie, a bogini wręcz przeciwnie - wymusza na niej, by poszła drogą pożądania i skrytych fantazji. a właśnie, co jeszcze do narracji; ktoś tutaj narzekał na prosty język jakim jest napisana książka. jak dla mnie to jest właśnie ogromnym plusem, bo daje nam - no przynajmniej mi - odczucie większego realizmu. przecież pisząc swój pamiętnik czy chociaż myśląc - bawimy się w jakieś cackanie się? nie! czarne jest białe, a białe jest czarne :mrgreen: tak więc mi jak najbardziej odpowiada narracja. nie jest skomplikowana i lekko czyta się tekst. co dalej do postaci. pan Christian Grey. uua. taki ideał mężczyzny, no nie? chyba każda z nas chciałaby mieć takiego faceta przy swoim boku. szmalowny, przystojny no i jak to mówią: dama na salonach, dziwka w łóżku opisuje chyba traktowanie kobiet przez naszego jakże uroczego łobuza. ale nie jest on idealny. i to mi się najbardziej podoba. w tej książce nie ma nic idealnego. są tylko pozory. i tak - Christian ma na przykład spaczoną psychikę i jest ostro popieprzony, ale... no ma coś w sobie. na jego styl bycia składa się tyle uczuć, zachowań i reakcji :O jest strasznie trudny do ogarnięcia i w sumie nigdy nie wiadomo jak się zachowa - czy będzie zły i przejdzie w tryb_świerzbiącej_ręki lub zacznie się śmiać. mimo wszystko mam jakąś sympatię do tego faceta. to jak mówił o sobie, że tak trudno żyć w idealnej rodzinie, kiedy samemu nie jest się idealnym <3 ma w sobie coś ta wypowiedź i jest mi żal Grey'a. bo miał takie, a nie inne dzieciństwo, a potem okres dojrzewania. tak czy owak uwielbiam tego faceta, chociaż czasami przesadza - chociażby mania na punkcie przewracania na niego oczami. serio? ;/ och, a potem jest Kate! bardzo ją lubię i żałuję, że nie ma jej częściej - przynajmniej w pierwszej części ;< podoba mi się jej zadziorny charakterek i sposób w jaki traktuje Christiana, mwahaha. nie zniosłabym, gdyby panna Kavanagh śliniła się na punkcie Grey'a i zachęcała Aśkę, żeby dalej w to brnęła bądź co gorsza sama dobierała się do niego. no niby na początku też po cichu się nim jarała, ale miała jakieś uprzedzenie do niego, za co wielkie dzięki! podoba mi się też relacja Ana-rodzice, którzy mają dla niej duże znaczenie. no i słowa jej mamy, gdy mówiła, że ma brać dosłownie jego słowa. strasznie sympatyczna się wydaje! do reszty postaci w sumie nic nie mam. pani Robinson a.k.a. Ilejna, Elliot, Jose... nie, jakoś tak. no są, ale dla mnie nie odgrywają znaczącej roli.
co do zakończenia - jak dla mnie Ana troszeczkę za gwałtownie zareagowała. no cóż - sama jest sobie trochę winna, bo przecież Grey ją ostrzegał, że nie powinna mu uciekać i, że jak ją złapie to będzie boleć. serio, nie wiedziałam, że skończy się tak. myślałam... w sumie nie wiem co. nie pamiętam już, ale wiem, że cholernie podobało mi się jak pojechała po Grey'u. naturalnie w tłumaczeniu z chomika, bo w książce to tak drętwo wyszło. ale ten... no! dobrze mu pocisnęła, mwhahaha! i ogólnie to miałam nadzieję, że będzie więcej dramaturgii ;/ że ona wyjdzie, nie mówiąc mu nic ani wgl tam, a ona się z nim ładnie pożegnała i arrivederci Christian! ._. ech, no szkoda, szkoda. ale i tak zmienia faktu, że książka jest genialna. nie mogłam się powstrzymać i ją kupiłam. zresztą chyba nie będę mogła powstrzymać się przed zakupieniem reszty trylogii. jakoś w weekend zacznę czytać drugą część i muszę spiąć swoją dupencję, żebym mogła z Wami móc dyskutować, dziewczęta! <3

ps. i tak wciąż uważam, że Bomer powinien grać Grey'a.
ps2. spojrzenie kasjerki w księgarni, gdy podawałam jej książkę - bezcenne.
ps3. ten trailer co wysłała mama - świetny *.*

keniq
Do gory

15 wrz 2012, o 21:49
sou
VIP
Przyjaciel

<b>VIP</b><br>Przyjaciel

No to właśnie dzisiaj skończyłam czytać 2. część. Co prawda ostatni rozdział doczytałam sobie in inglisz, czego nie żałuję, bo działo się w nim całkiem sporo. Nie mówiąc już o epilogu, który mnie powalił i jeszcze tylko podsycił ciekawość, niemniej jednak postaram się zrobić sobie przerwę zanim zacznę czytać ostatnią część. PRZYJEMNOŚCI TRZEBA SOBIE DAWKOWAĆ :evil:.
Ogółem, ciężko jest mi porównywać, która część - 1 czy 2 - jest lepsza. Jak dla mnie i tu, i tu działo się całkiem sporo i cały czas chciało się czytać dalej.
O ile w pierwszej części Christian jako postać mnie aż tak jakoś super nie jarała, tak teraz coraz bardziej mi się podoba i BRAŁABYM GO W CIEMNO NAWET Z JEGO ZRYTĄ PSYCHĄ, serio. Mimo wszystko jest taki ciepły, opiekuńczy, zabawny, jak trzeba to ostry, jak trzeba to ulegnie. No kurde. Co prawda jego maniactwo kontroli czasami jest irytujące, ale jak już wcześniej pisałam - Krysiek potrzebuje po prostu czasu, cierpliwości i przede wszystkim zrozumienia. Jego da się naprawić.
Co do samej fabuły:
SPOILER (Dotyczy: 50 shades darker): POKAŻ
Miałam łzy w oczach, kiedy po wparowaniu Leili z bronią do mieszkania Any, ta potem poszła się nawalić i Grey się o nią martwił, a gdy wróciła, padł przed nią na kolana. To było tak pięknie opisane, jak z takiego sadystycznego, twardego faceta w obliczu ponownej straty Any, po prostu poddał się jej, jakby sam był Niewolnikiem. Takie genialne, że masakra, no normalnie jak dla mnie coś wspaniałego, chyba najpiękniejsza scena z całej książki <3.
- Nie… nie! - mówi desperacko i kładzie obie ręce na głowie.
- Christian…
- Nie - mówi, jego oczy są szerokie od paniki. Nagle pada przede mną na kolana, schyla głowę, a ręce o długich palcach kładzie na swoich udach. Bierze głęboki wdech i nie rusza się.
Co? - Christian, co robisz?
Nadal patrzy na podłogę.
- Christian! Co ty robisz?- Mój głos jest wysoki. Christian nie porusza się. - Christian, spójrz na mnie! - rozkazuję w panice.
Jego głowa podnosi się do góry bez wahania i patrzy na mnie biernie swoim chłodnym, szarym wzrokiem - jest prawie łagodny… wyczekujący.
O żesz kurwa… Christian. Niewolnik.

NO BOŻE, KOCHAM TĘ SCENĘ.

A poza tym, z scen tych ehehe pikantniejszych, to gra w bilarda i późniejsze przegranie zakładu przez Anę było ostre, TAKIE NAPIĘCIE BUDOWALI TĄ GRĄ, że łomatko. Powrót do pokoju zabaw też był spoko, w zasadzie to podobało mi się to bardziej niż w 1. części, ale to głównie z tego względu, że Christian nie miał na sobie tych podartych dżinsów, boże, jak sobie go wyobrażałam tylko w tych podartych gatkach to śmiać mi się chciało i to psuło nastrój no ;/. Taki Tarzan... proszę ja was, nie wiem co autorka miała na myśli wybierając mu taki STRÓJ do tego typu zabaw... hahahhaa
Ale zawsze mogła go odziać jedynie w skarpety ;/ hahahahaha

Co tam jeszcze... Co do tego zamachu na Charlie Tango to naprawdę się ostra akcja szykuje, ciekawi mnie o co dokładnie chodzi.
Trochę zawiodło mnie to, że oczywiście Kate tak szybko dała się przekabacić po znalezieniu tego maila, autorka mogła dłużej pociągnąć ten wątek, a nie tak jak myślałam - akcja trwała przez dwie strony.

No. Się rozpisałam troszkę, no ale. Jak się komuś nie chce czytać, to niech nie czyta <3
Ostatnio edytowano 15 wrz 2012, o 21:49 przez sou, łącznie edytowano 1 raz

tumblr
Do gory

15 wrz 2012, o 21:54
teszka
Nowonarodzony
Nowonarodzony

Poprzedni nick: teshi

o Boże, mam taką wielką ochotę przeczytać, co tam napisałaś, ale zepsuję sobie przyjemność z czytania ._. i znowu jestem tak w tyle :(

http://m.youtube.com/watch?gl=US&hl=en& ... PUoNeohGfc
żeby nie było, że spamuję to podrzucam link do jeszcze jednego trailera :P nawet w porządku, chociaż nie pasuje mi tutaj Emily jak i rytm piosenki, ale sceny są całkiem nieźle dobrane ;D

keniq
Do gory

16 wrz 2012, o 14:02
someone
Honorowy Wampiriat
Honorowy Wampiriat

Poprzedni nick: szomeone
Ocena: 38

sou napisał(a):No to właśnie dzisiaj skończyłam czytać 2. część. Co prawda ostatni rozdział doczytałam sobie in inglisz, czego nie żałuję, bo działo się w nim całkiem sporo.

Też czytałam po angielsku, jak można robić półmiesięczną przerwę przed ostatnim rozdziałem!? No ale ok.
Więc, moim zdaniem druga czesc byla zupełnie inna niż pierwsza. Momentami mnie nudziła i wydawało mi się wręcz, że jets dużo gorsza od pierwszej, ale teraz jak sobie do niej wracam no to cóż... jednak podobała mi się. W niektórych scenach aż łza się kręciła w oku (;
Nie podobało mi się, że dużo rzeczy autorka tak szybko wyjaśniła... np. ten niby 'wypadek' Christiana mógłby potrwać dlużej niż pół rozdziału (no, ale o tym już pisałam). Myślałam że wynagrodzi nam to aferą z Kate, która znalazła umowę no ale jednak nie. Stanowczo za szybko dała się otumanić im i zapomniała o całym mailu, a miałam nadzieję że jednak tak nie bedzie.

Co do epilogu to zapowiada trzecią część na prawde bardzo, bardzo ciekawie, ale troche minie zanim zabiorę się za jej czytanie, bo nauka wzywa, poza tym jestem leniem i po angielsku czytać mi sie nie chce ;/ (jednak spróbuję to zrobić jak najszybciej)

Trailer sou jest świetny. Pierwszy raz mi muzyka nie pasowala, ale juz jak ogladalam drugi raz to nie przeszkadzala az tak bardzo.
teszka, w empiku jest po 29.99 (;
Ostatnio edytowano 16 wrz 2012, o 14:02 przez someone, łącznie edytowano 1 raz

24 wrz 2012, o 15:01
jadziuula
Zwiedzający
Zwiedzający

Ocena: 0

Zaczęłam to czytać wczoraj koło 23:00, a skończyłam dziś koło 14:00 :D Z przerwą na godzinkę snu... padam na twarz, ale chcę więcej!
Wyczytałam tu, że posiadacie przetłumaczony (chyba prawie w całości) w drugi Tom ? BŁAGAM BŁAGAM dajcie mi do niego linka!:D bo po angielsku to liznę to tylko powierzchownie :(
Do gory

27 wrz 2012, o 13:46
kate38
VIP
Wampir

<b>VIP</b><br>Wampir

Litry krwi: 90
Ocena: 69

sou napisał(a):TEN ZWIASTUN *.*
Bomer jeszcze, ale IAN?! BICZ PLIZ... Chyba bym się posikała ze śmiechu, jakby Ian zagrał Christiana, założę się, że by tylko strzelał tymi swoim upośledzonym wzrokiem na prawo i lewo i z postaci Christiana zrobiłaby się jedna, wielka parodia... Poza tym, Somerhalder póki gra w VD nie pasuje mi do takiego filmu, toć jest wzorem dla 13latek. Nie, nie nienie.

Bomer pasuje bardzo, ale ja jeszcze w roli Grey'a widziałabym Ryana Goslinga ;>. Normalnie wykapany Christian:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Katherina.P napisał(a):Wie ktoś może czy jest jakieś nieoficjalne tłumaczenie drugiej części? Bo szukałam ale nic nie znalazłam ; /

Było jeszcze do niedawna na chomiku przetłumaczonych chyba z 12 rozdziałów, ale usunęli lasce ;/ Także ja póki co czekam, aż wrzuci gdzie indziej albo coś.
Tak jak El, nie chce mi się czytać po angielsku hahaha. Za dużo tych FACHOWCYH SŁÓWEK if ju noł łot aj min i się gubiłam troszkę, a wiadomo, że przy TYCH scenach to nie ma czasu na siedzenie ze słownikiem!

sou ja znalazłam na torrentach po polsku nie wiem czy jest też wersja po angielsku. A samej książki jeszcze nie czytałam , opinnie widzę są różne, ale ja lubię sama sprawdzić, czy dana książka mi się podoba, czy nie więc zapewne ją kupię.
Ostatnio edytowano 27 wrz 2012, o 16:59 przez kate38, łącznie edytowano 1 raz

27 wrz 2012, o 22:05
Intensive
Trup
Trup

Ocena: 42

Książkę absolutnie zakupię, dzisiaj nawet zorientowałam się mniej więcej u mnie w księgarni: 39.99, sporo.

I tak nic nie przebije babeczki mnie obsługującej. Mówię do niej: Przepraszam, dostanę może "Pięćdziesiąt twarzy Greya?" Ona na mnie patrzy, jakbym jakaś szalona była i mówi: "Pięćdziesiąt twarzy Geja?" :lol:

Halcyon
Do gory

28 wrz 2012, o 20:14
Elajża
VIP
Wampir

<b>VIP</b><br>Wampir

Litry krwi: 6
Ocena: 340

• 42180938

;OOOO
to jest prześwietna książka! naprawdę mnie wciągnęła, a rzadko się pojawiają takie książki, niestety :C
wszystko przeczytane w trzy dni mimo tego ,że jestem zawalona nauką.
SPOILER (Dotyczy: 50 shades of gray): POKAŻ
no i ja chcę w następnych częściach poznać sławną Elenę! xDDD

Vakme napisał(a):El, jakbyś mogła, to poprosiłabym cię o nazwę i hasło do tego chomika :hyhy:

też bardzo proszę :serce: :roll:
" I WILL ALWAYS REMEMBER YOU AS THE GIRL IN THE
WHITE DRESS, WHO WALKED INTO MY BAR
"
~ERIC NORTHMAN [06x01]

(C) gilbertelena & Elajża
Do gory

29 wrz 2012, o 12:31
Kaliksi
Sprzymierzeniec
Sprzymierzeniec

Ocena: 341

1. część Grey'a przeczytałam w dwa dni. Książka wciąga - i nie zgadzam się recenzjami, mówiącymi. że to tani pornol :P Sorry, ale przesłanie jest głębsze. To nie głupia opowieść o seksie. To opowieść o facecie, którzy ciągnie za sobą duży bagaż. Posiada bardzo mroczną przeszłość i przez to sam jest jaki jest, A Ana próbuje go zrozumieć. Widać, że ten facet pod jej wpływem pomału się zmienia. To więc tak naprawdę opowieść o miłości, która potrafi przezwyciężyć wszystko. Osobiście bardzo lubię postać Any - jest lekko ciapowata. Podoba mi się jednak jej zdecydowanie. Wydaję się słaba i niewinna. Ma w sobie jednak mnóstwo siły. Pozwala się wciągnąć do świata, którego nie rozumie, ale który bardzo ją fascynuje. Jedyny minus książki? - czasami zalatywało mi Zmierzchem. Zwłaszcza, kiedy Ana poznała rodzinę Grey'a. Wygadana i roztrzepana siostra Christiana - wykapana Alice. Nie mówiąc już o idealnym domu i mega kochającej się rodzince. Wypisz, wymaluj rodzina Cullenów :| No, ale na tym porównania się kończą. Ponoć autorka zaczęła od pisania fanfiction z tego fandomu. Potem jednak odeszła od tego pomysłu i stworzyła coś naprawdę fajnego. Zdecydowanie nie ma co tego porównywać z przesłodzoną opowiastką o Bellci i Edziu :roll:

I swoją drogą - byłam wdzięczna za link do polskiej II i III części. Czytam po angielsku, ale wolałabym wszystko na spokojnie przetrawić w rodzimym języku :evil:
Ostatnio edytowano 29 wrz 2012, o 12:33 przez Kaliksi, łącznie edytowano 3 razy

All by sou
Do gory

Następna strona

Powrót do Literatura